LÁSKA A SEX

Muži milují očima, ženy milují ušima.

 • Sex: šlehačka na dortu
 • Sex, Vztahy, AIDS
 • Opravdová láska
 • Malý kompas sexuality
 • Agent 007 a sex
 • Muž - Žena -> Sex


  SEX: ŠLEHAČKA NA DORTU

  [klikni]


  Rakouský psychoterapeut Viktor Frankl řekl: "Když společnost ztrácí smysl své existence, v touze najít lék proti emoční bolesti se zuřivě vrhne na sex." Frankl soudí, že tehdy začne společnost přetvářet sex, který byl do té doby něčím skoro posvátným, na něco, čím by nikdy neměl být - v odpověď na naši vnitřní prázdnotu. Říká, že člověk má ve svém nitru dvě základní lidské potřeby: potřebu důvěrné lásky a potřebu bezpečí.

  Sex E-mail
  OTÁZKY A ODPOVĚDI


  sex e-mailByla jsem znásilněna. Co mám dělat?

  Na diskotéce jsem poznala jednoho kluka, kterému je 19 let. Koupil mi dva drinky, za chvíli mi bylo strašně zle. Slíbil, že mě zaveze domů, ale v autě mě znásilnil. Od té doby mi bývá špatně a zvracím. Co mám dělat?

  Iva, 15 let

  Udělalas dvě zásadní chyby, které už nejdou odčinit - nechala sis koupit od neznámého kluka alkohol a v podnapilém stavu nastoupilas k němu do auta. Následky jsou pro tebe velmi nepříjemné, protože znásilnění může do budoucna negativně ovlivnit tvou schopnost milovat jiné muže a pozitivně prožívat sexuální život. Doufám, že jsi navštívila gynekoložku, abys měla jasno v otázce těhotenství nebo nějaké pohlavní nemoci. Každé znásilnění by mělo být hlášeno na policii, aby byl dotyčný mladík potrestán a neubližoval ještě dalším dívkám. Bylo by dobré vyhledat také moudrého psychologa, který by ti pomohl toto nepříjemné trouma překonat. Nyní prožíváš takzvanou posttraumatickou stresovou poruchu, což je nemoc, která se musí léčit, jinak tě bude trápit jako každá jiná neléčená nemoc po celý život. Neváhej tedy s návštěvou odborníka a už nikomu nedovol, aby ti ubližoval!


  sex e-mailKdy mít své " poprvé "?

  V kolika letech je normální, abych spala se svým přítelem? Mojí kamarádce je 14 let a už to dělala. Říká, že asi 90 procent všech dívek v mém věku už spalo se svým přítelem a já jsem opozdilec. Je to pravda?

  Zuzana, 13 let

  Tvoje kamárádka je úplný baron Prášil! Rozhodně nemělo 90 procent dívek sex už ve 13 letech. Bylo by to příliš uspěchané. Normálně si děvčata většinou dávají na čas. Zvlášť, když je obecně známo, že sex do 15 let je ze zákona zakázán. Následovalo by trestné stíhání chlapce, který měl s takto mladou dívkou pohlavní styk. Některé dívky si ale v tomto rády vymýšlejí, aby byly zajímavé. Buď v klidu a povídání své kamarádky ber s velkou rezervou. A i kdyby ona už měla tuto sexuální zkušenost, rozhodně ji nemusíš hned následovat. Zatím není kam spěchat. V jakém tempu chceš objevovat sex, to záleží jen a jen na tobě.
  Podle nejnovějších lékařských výzkumů by to ale nemělo být dříve než v 17 letech. Dnešní věda zjistila, že když dívka začne žít sexuálním životem předčasně a střídá partnery, zničí si citlivost pochvy. Také později, v těhotenství, mají tyto ženy problémy s udržením a donošením plodu. Rovněž rakovina děložního čípku je častější u žen, které začaly brzy se sexuálním životem, kouří a měly více partnerů. Navíc tu hrozí nakažení virem HIV a psychické škody taky nejsou zanedbatelné.
  Mladí lidé, kteří jdou z jedné sexuální zkušenosti do druhé, jsou často brzy znuděni životem a nevědí, jak dál. Dívej se kolem sebe a přemýšlej. Nenapadá tě, že dnes prožívá mnoho lidí, možná i mnoho tvých vrstevníků, absolutní beznaděj? Všechno vyzkoušeli. Alkohol, sex, drogy a nikde uspokojení. Jenže o mnohé hezké chvíle se svým jednáním, často z nevědomosti, připravili sami. Přeskočili tu nejkrásnější etapu svého života a tato skutečnost je bohužel nevratná.
  Přečti si nějakou dobrou seriozní literaturu, abys byla v obraze a nikomu nenaletěla. Orientaci ti poskytne i příručka Sex - šlehačka na dortu, kterou najdeš na těchto stránkách.


  sex e-mailPoškozuje onanie (masturbace) zdraví?

  Můj kamarád tvrdí, že onanie (masturbace) poškozuje zdraví. Je to pravda? On je katolík a církev prý něco takového přísně zakazuje.

  Stanislav, 20 let

  Tak to je otázka, na kterou jsme si sami netroufli. Pro odpověď jsme raději zašli k odborníkovi. Tvůj dotaz jsme předali na http://dekanat.johns.cz/ a zde je odpověď :

  Může katolík masturbovat (onanovat)?

  Odpovídá: PhDr. Libor Ovečka, Th.D.SBD, pedagog Jaboku - Vyšší sociálně pedagogické a teologické školy, kde přednáší etiku a morální teologii.


  Otázka není zcela správně položena. Mravní normy mají univerzální platnost, a zavazují tedy všechny lidi bez ohledu na církevní příslušnost. Otázka by tedy měla znít : Smí člověk onanovat?

  Onanie neboli masturbace je velmi častým jevem, zejména u dospívající mládeže. Je nutno rozlišovat její různé podoby a příčiny:

  1.Masturbace, po které volá tělo – člověk se podvolí nutkání organizmu, jakým je zejména u dospívajících chlapců vzrušení pohlavních orgánů buďto samovolné, nebo vyvolané nevyhledávaným sexuálním podnětem. Příčinou může být i dlouhé sezení a překrvení přirození, některé pohyby při sportu nebo uvolnění organismu při ulehnutí ke spánku po namáhavém dni, nervové vypětí ve stresové situaci apod. Člověk pociťuje nutkání tlak vzrušení uvolnit tím, že je dovede až k vyvrcholení, které je u muže spojeno s výronem semene. V situaci stresu může k výronu dojít i samovolně a může být spíš nepříjemný než příjemný.
  2.Masturbace ze zvědavosti - když v sobě mladý člověk nebo i dítě objeví dosud nepoznanou schopnost svého těla.
  3.Masturbace jako náhradní sexuální chování - při izolaci ve vězení, výchovném zařízení apod.
  4.Masturbace jako únik – když je člověk ponižován a deptán, může mu masturbace na chvíli dát pocit, že je mu dobře.
  5.Nepřímá masturbace – záměrné vyvolání pohlavního vzrušení případně vedoucího až k orgasmu sledováním erotických scén v pornografických pořadech a časopisech, vyvoláváním sexuálních představ, aniž by to bylo spojeno s přímým drážděním erotogenních zón těla.
  6.Masturbace, kterou chce svobodná vůle – záměrné jednání za účelem vyvolání pohlavní rozkoše bez sebevydání v lásce.Člověk usiluje o požitek, aniž by chtěl někomu něco dát. Je to závažné porušení řádu a smyslu lidské pohlavnosti, neboť takové svobodně chtěné užití pohlavních sil mimo manželské soužití podstatně odporuje jejich účelu. Tak hodnotí masturbaci Prohlášení kongregace pro nauku víry Persona humana 9 a Katechizmus katolické církve 2352. Podle těchto dokumentů vědomé (tedy svobodně chtěné) ukájení pohlavního pudu mimo pohlavní styk v manželství je něčím „ hluboce nezřízeným ", neboť zásadně odporuje účelu a cíli tohoto pudu. Pohlavní styk má přitom být vzájemným sebedarováním manželů, které by mělo být zároveň otevřeno zplození nového života.

  Z hlediska mravního hodnocení musíme jednotlivé podoby onanie pečlivě odlišovat.
  Podoby 1. až 4. nejsou masturbací v pravém smyslu, protože nejsou svobodně chtěným vyvoláváním pohlavního vzrušení drážděním pohlavních orgánů. Je-li masturbace eticky závažná, pak ne jen sama o sobě, nýbrž i jako příznak obecnějšího problému v jednání člověka, který se pak neprojevuje jen v sexuálním chování, nýbrž v celém životě. Tak je tomu zřejmě v uvedením 5. a 6. bodě. Je-li mravně špatná či hříšná, pak ne pro navozovanou pohlavní rozkoš. Rozkoš jako smyslový prožitek patří k řádu dobrého Božího stvoření. Mravní špatnost tkví v sebestřednosti, jestliže člověk ty síly, které dostal k prohlubování a prožívání životního společenství lásky se svým manželským partnerem a k plození života, uzavírá do sebe a pro sebe z neochoty darovat se, ze sobectví a zalíbení v sobě samém. Místo, aby se dával druhým, hledá potěšení v sobě samém a zůstává uvězněn v sobeckém Já. Skutečný vztah lásky, postupně až lásky manželské s pohlavním soužitím, je mnohem náročnější.

  Je-li naopak masturbace jen projevem nutkavé biologické potřeby, nemusí představovat mravní problém. Rozlišení ovšem vyžaduje mravní vyspělost a zodpovědnost.


  sex e-mail Budu mít problém s rodidly?

  V horoskopu jsem si přečetla, že budu mít problémy s rodidly. Co mám dělat?

  Eva, 12 let

  Nevěř horoskopům! Když si přečteš v různých časopisech, co tě čeká a co tě nemine, tak zjistíš, že každý píše na stejný den pro jedno znamení odlišné horoskopy. Z toho je vidět, že se horoskopům nedá věřit. Jsou sestaveny tak,"aby se vlk nažral a koza zůstala celá". Musí tam napsat něco kladného a něco záporného. Nevím, jaký horoskop jsi četla, ale představ si, že by všechny ženy v tvém znamení měly mít problémy s rodidly. Musíš uznat, že je to nesmysl. A co tam psali o mužích? Ti přece žádná rodidla nemají. Určitě se téhle přepovědi neboj a přestaň se tím zabývat.  vtip pro zasmáníKrásná dívka nakupuje v obchodně spodní prádlo. Ptá se prodavače: "Kolik to stojí?" Prodavač odpoví: "Jednu hubičku." Slečna si řekne o tři druhy prádýlka a odchází. Prodavač za ní nechápavě kouká. Vtom se před ním objeví 90tiletý děda a říká mu: "To byla moje vnučka! Dneska platím já."

  SEX, VZTAHY, AIDS

  [klikni]


  OPRAVDOVÁ LÁSKA

  Existuje jen jedna skutečná Láska, a to láska bez podmínek.

  Láska má mnoho podob a existuje taky hodně definic lásky.
  Pokusme se je dát všechny dohromady a vytvořit si o ní základní představu.

  Láska znamená chtít to nejlepší nejen pro sebe, ale i pro druhého. Láska je silný cit, nádherná vášeň a něha. Důvěrná láska je intimní vztah jedné lidské bytosti k druhé. Je hlubokou jistotou, že člověk není sám. Pocit bezpečí vzniká z vědomí, že jsme ve spolehlivých rukou a že existuje smysl lidské existence. Opravdová láska není sobecká. Není zaměřená jenom na sebe. Je starostlivá, ohleduplná a trpělivá. Láska se nechce nikoho a ničeho zmocnit, ani něco získat. Osvobozuje a dává. Považuje blaho druhého za stejně důležité jako to své.
  Někomu by se na první pohled mohlo zdát, že to je proti naší sobecké lidské přirozenosti. Proto milovat není snadné. Je to jeden z hlavních úkolů života člověka.

  Konzumní láska je mnohem snažší - potkat někoho, vzplanout, pomilovat se, omrzet se jeden druhému, hledat někoho jiného... Je to snažší, dokud nebudeme muset platit nemocí, nechtěným těhotenstvím, citovou bolestí, výčitkami svědomí. A to není pro nikoho nic dobrého. Opravdová láska je věrnost, úcta, dávání, nesobeckost. Není to pro žádného z nás snadné, ale jsme-li upřímní, přiznáme si, že je to právě to, co potřebujeme a po čem všichni v hloubi srdce toužíme.  vtip pro zasmáníPotká Franta známého donchuana Pepu a zkouší ho: "Ty, Pepo, co říkáš na ten skupinový sex?" "No, líbí se mi, proč ne?" "Dobře, tak si tě zapíši," vytahuje propisku Franta. "A kdo se zúčastní?" vyzvídá Pepa. "Já, ty a tvoje žena." "Hm. Tak s tím já tedy nesouhlasím." " Výborně," na to Franta, "tak já si tě škrtám!"

  MALÝ KOMPAS SEXUALITY

 • SEX - ZAČÁTEK VZTAHU, NEBO JEHO KONEC?
 • ULOUPENÉ DĚTSTVÍ
  PŘIPRAVUJEME:
  UMĚNÍ LÁSKY
  VÁŠEŇ A NĚHA
  NEOSOBNÍ POHLAVNOST
  ČLOVĚK, BYTOST TROJROZMĚRNÁ
  MANŽELSKÝ SLABIKÁŘ
  JE MI UŽ 40 LET, CO TEĎ?  SEX - ZAČÁTEK VZTAHU, NEBO JEHO KONEC?

  Radí vám MUDr.Max Kašparů, psychiatr, odborný asistent na Teologické fakultě v Českých Budějovicích, zakladatel Centra pastorální medicíny Norbertinum v Pelhřimově.

  Hned na začátku bych rád zdůraznil, že ideálně prožívaný sex, plně přirozený, naplňující manželský vztah a tvořící vrchol sebedarování se jednoho člověka druhému, je nádherný dar, kterým vztah mezi mužem a ženou musí končit, vrcholit, a nikoliv začínat.
  Když je sex zneužívaný k ponižování druhého, když nemá ve vztahu muže a ženy řád, morální a etický obsah, potom je používán na nesprávném místě a v nesprávném čase. O následcích zneužívané sexuality by mohly vyprávět velmi dlouze a pestře lékařské chorobopisy v ordinacích psychiatrů a sexuologů. Je to neradostné čtení. Pokud není sexualita správně používána, je člověk jejím otrokem.
  Ideální stav, ke kterému by se měli manželé snažit dopracovat, je postavený na nezaměnitelnosti prostředků a cílů. Cesta k tomuto stavu nevede přes zkomercionalizovaný, volný sex bez řádu. Naopak. Má vést přes vyšší řád, který je postavený na sebeovládání, vůli, věrnosti, a nejen na antikoncepční zodpovědnosti, ale i na odpovědnosti citové.
  Onen ideální stav, který nepřichází sám, ale musí se budovat každý den, a který se rychle ztrácí, pokud není pěstován, si předvedeme na následujících obrázkových osách.

  V manželství se stává cílem muže žena a cílem ženy muž.
  Vše, co existuje mezi nimi, je prostředek.
  Vedle peněz, volného času a společenského postavení je takovým prostředkem i sex.

  Muž <- Peníze - Sex -> Žena
  Sex v takto budovaném vztahu má vždy místo prostředku. Skrze něj muž obohacuje ženu a žena obdarovává muže. Je to přirozené, zdravé a krásné.
  Nyní si ukážeme záměnu hodnot, kde je sex používán nesprávně:

  Muž - Žena -> Sex
  Cílem muže se v tomto případě stane sex. Žena je používána jako prostředek. Znamená to nejen její zneužití, ale především její ponížení.
  Tento stav je místem velikého zranění pro ženu, která buď vědomě nebo nevědomě cítí, že ji manžel "občas používá." To jsem citoval výrok jedné mojí pacientky.
  Při této záměně hodnot není daleko k nevěře. Muži je naprosto lhostejné, kterou ženu použije, aby dosáhl svého biologického cíle.
  Někteří "odborníci" dokonce nevěru doporučují, prý v zájmu oživení manželského vztahu. Smysl těchto"rad" mi zatím není jasný. Možná se oni "odborníci" vyznají více v nevěrách, než v logice.
  Je na místě se ještě zmínit o zneužití v roli opačné:

  Peníze <- Muž - Žena
  Jsou - li prostředkem mezi manželi peníze a u ženy dojde k záměně hodnot, stane se muž pouhým prostředkem, který peníze vydělává a peníze se stanou jejím cílem.
  Výše nakreslené dvě obrázkové osy nám dávají lépe pochopit, co je to prostituce. Je to dvojí záměna prostředků a cílů.
  Na jedné straně je cílem zákazníka sex a prostitutka slouží jako prostředek, na druhé straně jsou cílem prostitutky peníze a prostředkem se stává zákazník.
  Pokud se týká manželství, můžeme říci, že je na těchto obrázkových osách také znázorněn tzv. poloprostitutní manželský vztah. A řada manželů ho také pěstuje.
  Před časem mi jeden student položil otázku, za kolik roků po svatbě dojde k oné nebezpečné záměně. Divil se, když jsem mu odpověděl, že většina párů už s touto záměnou do manželství vstupuje.
  Kdo sexualitou mezilidský vztah začíná, ten jej z důvodů záměny hodnot také brzy skončí.
  Kdo sexualitu chápe jako vrcholnou korunu komplexního vztahu, má největší předpoklady ke správnému pochopení řádu prostředků a cílů.
  Zeptejme se tedy občas každý sám sebe, jak vypadaly obrázkové osy našich dřívějších vztahů a jak vypadá ta současná. Zda naše srdce nehledalo spíše sebe, než toho druhého. Co pro nás znamená pohlavní pud a jakou roli hraje ve vztahu k opačnému pohlaví.

  Současné společenské klima má tendenci přesvědčit mladého člověka, že sex je pouze nezávazná hra, zábava na krácení dlouhé chvíle, samozřejmá záležitost náhodných známostí a dívka, která je v šestnácti ještě panna, je považována za divnou, nemoderní.
  Jiný pohled ale získáme, když se dobře rozhlédneme kolem sebe a uvědomíme si, že po obchodu s drogami a zbraněmi je na třetím místě sex nejvýnosnějším artiklem. Byznys je byznys.
  Od erotických časopisů a pornografických monopolů přes nevěstince, obchod se ženami a dětmi až k potratovým klinikám je všechno veliký obchod.
  Stud je dnes považován za přežitek, i když je člověku vrozen. Nejlépe je, když ho zavčasu zašlapete sledováním erotických obrázků a vtipů, radí dnešní společnost. To je ale velká chyba.
  Na jedné straně se sice licoměrně hovoří a píše o sexuální výchově, ale ta se mnohde zůžila na výuku koitálních technik v pokud možno co nejranějším věku. Stejně moderní je přesvědčit děti na základních školách, že jejich přirozené stotožňování se s vlastním pohlavím v určitém věku je také možná homosexuální orientace. Zmatené děti jsou tak okrádány o krásné zážitky v období dospívání.
  Za odpovědného není považován ten, kdo pěstuje sebeovládání, romantický a čistý vztah, ale ten, kdo na letní dětský tábor veze několik krabiček prezervativů.
  Hrdinkou ve filmech není kupodivu věrná dívka, která čeká na svého chlapce, ale promiskuitní, partnery střídající děvče, které žije tzv. bez předsudků minulosti. Nic v lidském životě není zadarmo. Za všechno se musí zaplatit.

  Vybráno z knihy Malý kompas, autor Max Kašparů, vydala Matice cyrilometodějská, Olomouc


  vtip pro zasmáníMalí sourozenci Jožinek a Maruška spolu o něčem vášnivě diskutují. Nakonec se Jožinek rozběhne za babičkou a ptá se jí: "Babi, můžeš rodit děti?" "Nemůžu, Jožinku," odpoví babička. Jožinek se vítězoslavně vrací k Marušce: "Vidíš, říkal jsem ti to! Babča je samec!"

  ULOUPENÉ DĚTSTVÍ

  Když některé druhy raků dorůstají, musí si vyměnit svůj krunýř. Ze starého se vysvléknou a dokud si nevytvoří nový, zůstávají bez ochrany. V tomto čase jim hrozí všelijaká nebezpečí. V blízkosti bezbranných malých raků se začnou pohotově soustřeďovat ryby a pokoušejí se je sežrat. Něco podobného se dnes odehrává ve světě dětství a dospívání.

  Dětství a dospívání se může rovněž stát snadnou kořistí. Rodiče a vychovatelé by si to měli zavčas uvědomit a udělat vše pro to, aby vytvořili hmotná a duchovní zázemí, v nichž by si budoucí muži i ženy mohli pokojně připravit brnění za pomoci dospělých, kteří nad nimi bdí a mají je rádi.

  V naší době existuje mnoho „zlodějů dětství“. Děti jsou často ponechávány světu dospělých bez ochranných filtrů, takže mezi dospělým a dětským věkem se nedělají rozdíly. Televize otevřela skříň tajemství určených jen dospělým. Co dnes ještě děti neví? Tím, že jsou vrženy předčasně do problémů a zkušeností dospělých, se jim nepomáhá rychleji dozrát. Psycholog Petr Neubauer varuje: „Děti, které lidé ženou do předčasných zkušeností dospělého života, nedozrávají rychleji. Naopak, drží se svého dětství ještě déle. Někdy celý život.“

  Úloha rodičů a vychovatelů se opět stává nenahraditelnou. Očekává se od nich, že opatří děti krunýřem a potřebnými protilátkami, aby odolávali a dospívali ve světě, který pro ně nemá nejmenší ohled, ničí jejich dětství a nevšímá si škod, které působí. Proto si dovolím několik připomínek.

  Zmýlit si ochranu s izolací je nebezpečné. Děti, které držíme v izolaci, nebudou nikdy schopné postavit se správně k realitě. Chránit dítě znamená provázet ho fyzickou a psychologickou přítomností, být pro něj orientačním znamením, ošetřovat jeho nejrůznější zranění. Rodiče jsou nejbezpečnějším útočištěm.

  Děti se potřebují stýkat se zodpovědnými dospělými. Děti dnes nemívají příliš velký interaktivní kontakt s rodiči, kteří často v rodině netráví mnoho času. Jedna studie o otcích zjistila, že otcové často tráví v úzkém a srdečném kontaktu se svými dětmi slabou minutu denně.

  Děti potřebují mít jasný a snadno pochopitelný návod, jak žít. Musí znát pravidla hry. Vědět, že existují zkušenosti, z kterých je možno se vrátit, ale že je mnoho zkušeností, z kterých není návratu.

  Děti je třeba chránit před nevhodným náporem sdělovacích prostředků. Televize není nikdy skutečným problémem, ale dítě ponechané před televizorem. Děti nemohou všechno vidět. Nikdo by nedal maličkému dítěti, které matka teprve kojí, tučný řízek v naději, že rychleji poroste. Děti potřebují filtr proti černé kronice, proti zlým zprávám, proti násilí, erotice, reklamě.

  Cudnost není středověký přežitek, ale jediná možná ochrana proti dravé a neustálé erotizaci dětství. Poselství naší kultury je jednoduché: sex neomezeně ovládá všechno. Děti toto poselství přijímají a výsledkem je, že sex se stává způsobem růstu, vyniknutí, získání prvenství ve skupině, prosazením se nad ostatními. Děti už nejsou informované. Jsou znecitlivěné. A postojem a způsobem oblékání mnohem více vystavené nebezpečí sexuálního násilí.

  Osvědčeným způsobem je schopnost sebeovládání. Vyjadřuje vítězství nad pudem. Sebeovládání musí rodiče děti učit a musí je i vyžadovat.Pracovat na sobě musí ovšem nejen děti, ale i rodiče, aby mohli jít příkladem.

  Slušné chování je cestou ke správnému společenskému chování. Vyžaduje podřízenost těla mysli. I způsob řeči mnohých dětí svědčí o postupném a nesnesitelném zvulgárnění společenského života.

  Rodiče se nesmí vytrácet ze života dětí. Když říkáme rodiče, myslíme tím nezastupitelně oba dva. Ani nesmí sestoupit z podstavce příliš brzy. Jsou vůdci, kteří znají cestu spásy z džungle, kterou se stává náš svět. Děti prakticky mají jen je.

  Bruno Ferrero


  AGENT 007 A SEX

  Agent 007 si srovnal svůj žebříček hodnot.
  fotka agenta 007 Pokud vás fascinuje Pierce Brosnan ako odvážný agent James Bond, vězte, že on sám se této filmové postavě jen směje. Jeho soukromí vypadá úplně jinak! Pierce Brosnan je bezesporu muž, za kterým se otočí hodně žen. Jeho atraktivní zevnějšek však mnohé fanynky mate. Ty, které si myslí, že je nakloněn milostným dobrodružstvím, se velice mýlí. V jednom interview Pierce velmi otevřeně promluvil o svém soukromí: "Sex je o zranitelnosti. Při milování se muž ženě zcela oddává a naopak. Když se milujete s někým, kdo je vám v podstatě cizí, je to úplně něco jiného, než touha k sobě přitisknout člověka, kterému bezmezně důvěřujete. Potřebuji mít ten pocit, že ležím vedle ženy, jejíž dech a vůni miluji. Ona patří jen mně a já zase jí, ne jen v tu chvíli, ale navždy. Pak je to skoro jako zázrak," svěřil se idol mnoha ženských srdcí. "Už dávno jsem si srovnal svůj žebříček hodnot, které mají pro život zásadní význam. Nechci být svůdný playboj, ale člověk, který se dokáže těšit z každého dne. Milovat a být bezvýhradně milován, to je to největší štěstí, které může člověka na této zemi potkat."


  Na jednom pomníku jsem četl velmi pěkný a zajímavý epitaf:
  Žil jsem pro druhé.
  Především pro ty, na jejichž úsměvu a blahu
  závisela má radost a mé štěstí.